Wybudowałem pomnik - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Oda ta pochodzi z trzeciej części Pieśni Horacego i nosi tytuł Ad Melpomenem musam (Do Muzy Melpomeny). Znaczenie tytułu wyjaśnia się w strofie ostatniej, gdzie autor umieścił apostrofę do Melpomeny. Utwór ten należy do gatunku ody i jest swoistym zakończeniem trzech pierwszych ksiąg Pieśni.

Podmiot liryczny ody można utożsamiać z samym poetą. Dowodem na to jest fakt, iż autor wspomina w wierszu swoje rodzinne miasteczko. Utwór ten stanowi również swoiste podsumowanie jego dotychczasowej twórczości oraz jest wyrazem dumy z własnego dorobku poetyckiego. Nasycony jest przekonaniem o własnej wielkości i sławie. Wieszcz mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej („wybudowałem”, „nie wszystek umrę”, „doprowadziłem”). Jest to liryka bezpośrednia, wyznania. Adresatem są ludzie, którzy żyli prawdopodobnie w tym samym czasie, co autor. W utworze występują także osoby trzecie, ludzie, którzy mają opowiadać o wielkości i sławie poety:
„I niech mówią że stamtąd gdzie Aufidus huczy...”Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 757


strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Do Apollina - analiza i interpretacja
2  Etapy twórczości Horacego
3  HoracjanizmKomentarze
artykuł / utwór: Wybudowałem pomnik - analiza i interpretacja


 • Super strona.Bardzo fajne opracowania wierszy i innych utworów.Zwięzłe,najważniejsze informacje.zawsze korzystam z tej strony.I mam same piątki z języka polskiego.Serdecznie pozdrawiam twórców super stronki.
  Diana (Diana26 {at} Grodzisk.pl)

 • Interpretacja zwięzła, logiczna, przekazuje to, co najważniejsze. Pomoże mi zapewne w tworzeniu prezentacji maturalnej, choć podstawą i tak będzie opracowanie naukowe, niestety mniej zrozumiałe dla takiego laika jak ja. ;]
  Aga ()

 • tekst rzeczywiście dobry. trzeba zaznaczyć jeszcze "non omnis moriar", brakuje w nim kontekstu kulturowego (wieniec laurowy). Nie ma też napisane, że Horacy jest przekonany o swojej wielkości. To tyle ;)
  Łukasz ()

 • Spoko praca jest w niej to co najważniejsze i to sie liczy pomogła mi ona w napisaniu prac dla bardzo wymagającej nauczycielki jeszcze raz dzieki pozdro
  Iza ()

 • Wielkie dzięki!Interpretacja wiersza także pomogła mi w odrobieniu pracy domowej.Podkreślam,że nie jest to pierwsza praca,z której korzystam na tej stronie.Polecam tą stronę!
  Baker ()

 • Bardzo dobre zwięzłe, treściwe i wyczerpujące opracowanie.Może być pomocne w opracowaniach,zadaniach.To nie jest to co się odpisuje.To opracowanie zmusza do przeczytania wiersza i do przemyślenia - myślę,że to jest duże osiągnięcie zmuszenie kogoś komu się nie chce myśleć, do myślenia
  marysza ()

 • Praca w porzadku,dobrze się czuta,aczkolwiek adresatem utowru nie sa ludzie a Melpomena. W ostatniej strofie podmiot bezpośrednio sie do niej zwraca "bądź dumna z moich zasług i delfickim laurem Melpomeno łaskawie oplec moje włosy"
  Asia ()

 • nie no w sumie dobre opracowanie.. brak w nim w sumie zakonczenia... a no i nie wiem czy wspomniales o slowach NON OMNIS MORARIAR .. pozdrawiam serdecznie :)
  karola (talolta {at} wp.pl)

 • Świetna praca - gratuluję autorowi. Czyta się bardzo przyjemnie: teskt lekki, a zarazem zawiera wszystko, co ważne i ważniejesze. Praca pomogła mi w odrobieniu mojego zadania domowego. Dziękuję i jeszcze raz gratuluję.
  Magda ()

Tagi: