Wybudowałem pomnik - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Oda ta pochodzi z trzeciej części Pieśni Horacego i nosi tytuł Ad Melpomenem musam (Do Muzy Melpomeny). Znaczenie tytułu wyjaśnia się w strofie ostatniej, gdzie autor umieścił apostrofę do Melpomeny. Utwór ten należy do gatunku ody i jest swoistym zakończeniem trzech pierwszych ksiąg Pieśni.

Podmiot liryczny ody można utożsamiać z samym poetą. Dowodem na to jest fakt, iż autor wspomina w wierszu swoje rodzinne miasteczko. Utwór ten stanowi również swoiste podsumowanie jego dotychczasowej twórczości oraz jest wyrazem dumy z własnego dorobku poetyckiego. Nasycony jest przekonaniem o własnej wielkości i sławie. Wieszcz mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej („wybudowałem”, „nie wszystek umrę”, „doprowadziłem”). Jest to liryka bezpośrednia, wyznania. Adresatem są ludzie, którzy żyli prawdopodobnie w tym samym czasie, co autor. W utworze występują także osoby trzecie, ludzie, którzy mają opowiadać o wielkości i sławie poety:
„I niech mówią że stamtąd gdzie Aufidus huczy...”strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Do Apollina - analiza i interpretacja
2  Horacy - życiorys
3  HoracjanizmKomentarze: Wybudowałem pomnik - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-15 16:47:05

nie no w sumie dobre opracowanie.. brak w nim w sumie zakonczenia... a no i nie wiem czy wspomniales o slowach NON OMNIS MORARIAR .. pozdrawiam serdecznie :)


2018-10-14 19:57:38

Bardzo dobre zwięzłe, treściwe i wyczerpujące opracowanie.Może być pomocne w opracowaniach,zadaniach.To nie jest to co się odpisuje.To opracowanie zmusza do przeczytania wiersza i do przemyślenia - myślę,że to jest duże osiągnięcie zmuszenie kogoś komu się nie chce myśleć, do myślenia


2018-10-13 20:47:20

Praca w porzadku,dobrze się czuta,aczkolwiek adresatem utowru nie sa ludzie a Melpomena. W ostatniej strofie podmiot bezpośrednio sie do niej zwraca "bądź dumna z moich zasług i delfickim laurem Melpomeno łaskawie oplec moje włosy"


2018-10-08 22:48:51

Spoko praca jest w niej to co najważniejsze i to sie liczy pomogła mi ona w napisaniu prac dla bardzo wymagającej nauczycielki jeszcze raz dzieki pozdro


2018-09-17 18:35:39

Świetna praca - gratuluję autorowi. Czyta się bardzo przyjemnie: teskt lekki, a zarazem zawiera wszystko, co ważne i ważniejesze. Praca pomogła mi w odrobieniu mojego zadania domowego. Dziękuję i jeszcze raz gratuluję.
Streszczenia książek
Tagi: